Warsztaty artystyczne w Teatrze Wielkim
W poniedziałek 19 marca klasa II b uczestniczyła pod opieką p. Agnieszki Sadowskiej w czterogodzinnych warsztatach artystycznych w Teatrze Wielkim. Są to zajęcia adresowane do dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 15 lat i łączą kilka dziedzin sztuki: muzykę, plastykę, taniec i śpiew.
Każdą godzinę spędziliśmy w innej pracowni. Na początku w sali prób zgłębialiśmy tajniki instrumentów muzycznych i specyfikę pracy orkiestry. Emilia Sitarz wcieliła się w rolę dyrygenta, a Piotr Bendkowski był koncertmistrzem. Następnie, „puszczając wodze wyobraźni”,projektowaliśmy kostiumy operowe i baletowe. Podczas projektowania strojów śmiechom nie było końca. Jedni nie potrafili wyciąć odpowiedniego skrawka materiału, drugim materiał nie chciał przyklejać się do papieru, a jeszcze inni „walczyli” z robieniem paczek ( spódnice, w których tańczą baletnice). Efekt był niezwykły. Wszystkie zaprojektowane stroje są przepiękne oraz bardzo kreatywne. Później pod okiem śpiewaczki- ćwicząc głos- próbowaliśmy wspólnie zaśpiewać arię Halki z opery Moniuszki. Niektórzy z nas dowiedzieli się o istnieniu przepony i o tym, jaką ważną rolę spełnia ona przy śpiewaniu.
Na koniec próbowaliśmy swoich sił w tańcu klasycznym. Zdaniem dziewczyn to były najciekawsze zajęcia, bo mogły w końcu przymierzyć baletki z puentami. Stanęliśmy przy drążkach i uczyliśmy się różnych pozycji baletowych. Chłopcom te zajęcia mniej przypadły do gustu, wstydzili się poprosić dziewczyny do tańca, ale one poradziły sobie, dobrały się między sobą i wszyscy zatańczyli na koniec poloneza. Warsztaty były bardzo twórcze i inspirujące.
Martyna Cygan, Emila Sitarz
.