Co nasi nauczyciele myślą o nauczaniu w domu?

Od dwóch miesięcy wszyscy musieliśmy odnaleźć się  nowej, niełatwej rzeczywistości.  Zamiast zwykłych lekcji w szkole – mamy zajęcia online. Zapytaliśmy nauczycieli:

1.Jak im się lepiej pracuje, online czy w szkole i dlaczego? 2 Jak radzą sobie w tej sytuacji uczniowie? 3. Jakie jest podejście nauczycieli do całej tej sytuacji? Czy i jak bardzo boją się koronawirusa? 4.Co mogą zrobić uczniowie, aby jak najlepiej radzić dobie z materiałem  omawianym zdalnie? 5. Czego najbardziej brakuje w tej sytuacji?

Oto odpowiedzi:

Pani Anna Łakomska: 1 Zdecydowanie wolę szkołę normalną, ponieważ jest kontakt z ludźmi, można jakoś skontrolować uczniów, widzę, czy faktycznie pracują na lekcji, czy coś rozumieją z lekcji.

2.Jest na pewno duża zmiana w ocenach, nagle uczniowie mają same dobre oceny, ale tutaj ważna jest samodyscyplina, której niektórym brakuje. Na pewno uczniom tez brakuje kontaktu z ludźmi.

3.Na początku byłam dość przerażona, natomiast w żadnym momencie nie było u mnie jakieś histerii, z czasem (chyba jak każdy) się przyzwyczaiłam i jestem spokojniejsza.

4.Co mogą zrobić? No na pewno ważne jest to, aby słuchali uważnie na lekcji, aby uczniowie byli uczciwi. Żeby nie bali się zadawać pytań.

5. Oczywiście kontaktu z uczniami, naszego wspólnego poczucia humoru.


Pan Karol Chmielewski:

1.Zdecydowanie preferuję szkołę normalną, ponieważ w nauce jednym z ważniejszych elementów jest kontakt z uczniem, który teraz jest ograniczony

2.Oczywiście zdarzają się problemy. U jednych techniczne, u innych wynikające z chęci. Niektórzy  myślą, że nie zrobią nic, a dobre oceny same się wystawią. Ale większość radzi sobie dobrze i spora część, która gorzej radziła sobie na lekcjach wychowania fizycznego, bardzo przykłada się do zdalnej nauki, co oczywiście bardzo mnie cieszy.

3.Od początku jest bardzo spokojny, oczywiście przestrzegam wszystkich zaleceń, ale na spokojnie podchodzę do sytuacji.

4.Ważna jest tutaj samodyscyplina, uczniowie musza pomyśleć        o swoich ocenach i na nie pracować, w takich warunkach jakie mamy, ale nadal pracować, nie mieć podejścia „jakoś to będzie”. My jako nauczyciele oferujemy dużą pomoc, z której mogą korzystać, więc jest to kolejne ułatwienie. Przede wszystkim być samodzielnym  i uczciwym.

5.Najbardziej przebywania z gronem pedagogicznym oraz uczniami, aby choć trochę polepszyć ten kontakt szybko postanowiłem wprowadzić te lekcje online ze mną , staram się oczywiście, aby lekcje były przyjemne i jak najbardziej aktywne. Trudne jest to, że   w takiej formie nie można uprawiać sportu, ponieważ jest to niemożliwe i brakuje mi bardzo treningów

 

Pan Wojciech Klimkiewicz

1Stanowczo lepiej pracuje mi się w  szkole, jak wiecie lubię kontakt z uczniami, lubię kiedy lekcja jest żywa, kiedy rozmawiam z uczniami.

2.Uczniom z całą pewnością nie jest łatwo. Sytuacja niestety powoduje, że trzeba uczyć się w domu, a to sprawia problemy natury technicznej a niekiedy i zwykłych chęci…Wszyscy straciliśmy zwykły ludzki kontakt, nie spotykamy się z przyjaciółmi, kolegami i szkołą niestety.

3.Staram się podchodzić spokojnie, choć uważam, że należy zachować zdrowy rozsądek i stosować się do zaleceń.

4.Bardzo trudne pytanie. Każdy preferuje inny system, mamy pamięć fotograficzną, słuchową itd…Myślę, że każdy musi wypracować sobie własny system pracy.

5.Najbardziej brakuje mi kontaktu z uczniami! Nie lubię zdalnych form komunikacji, wolę rozmawiać bezpośrednio z ludźmi.

Julia Torczyńska kl.VIIa

 

Agnieszka Domagała