Coraz bliżej do premiery „Rodziny Niepodległej”

Jak już informowaliśmy Czytelników naszego portalu, w łódzkiej Szkole Podstawowej imienia Świętych Dzieci z Fatimy (działającej pod egidą Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich) trwają przygotowania i próby do widowiska patriotycznego zatytułowanego „Rodzina Niepodległa”. Jeśli zezwolą na to warunki epidemiczne, premiera odbędzie się 26 października o 17:00, w kościele p.w. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Łodzi (przy skwerze tego samego Świętego). Wystąpią uczniowie – członkowie szkolnych Kół Teatralnych i chórzyści – u boku swoich nauczycieli i artystów zawodowych. W chwili, kiedy piszę te słowa (08.10.2020. po południu) nie wiadomo jednak, czy ten termin będzie dotrzymany. Ufajmy, że będzie.

Praca nad tak rozbudowanym, wielo-obsadowym widowiskiem – w dobie epidemicznych ograniczeń, które w szczególny sposób dotykają szkołę – obfituje w przeszkody i trudności. Póki jesienna pogoda dopisywała – młodzi aktorzy pracowali na boisku i na patio. Kiedy się popsuła – przenieśliśmy się do klas i na korytarze szkolne. Dorośli wykonawcy (muzycy, wokaliści) organizują próby muzyczne w swoich mieszkaniach.

W końcu września autorzy widowiska zmuszeni byli podjąć dramatyczną decyzję: Stało się jasne, że nie uda się zagrać spektaklu w szkole (ściślej: w sali gimnastycznej, jak planowano wcześniej). Przy wymaganych reżimach epidemicznych sala gimnastyczna nie zdołałaby pomieścić oczekiwanej liczby widzów (uczniów i ich rodziców). Aby sprostać zainteresowaniu i nie spowodować nadmiernego „zagęszczenia” na widowni, należało zagrać spektakl przynajmniej cztery razy. W warunkach szkolnych jest to nierealne.

W obliczu takiej sytuacji realizatorzy rozważali przeniesienie widowiska do pobliskiego kościoła parafialnego Franciszkanów p.w. Św. Maksymiliana Marii Kolbego. Ojciec proboszcz zgodził się pomóc. Jest to kościół parafialny Szkoły SPSK pilotującej cały projekt. W kościele tym są wielkie przestrzenie, duże boczne balkony – zatem nie ma niebezpieczeństwa zbyt bliskiego kontaktu dla publiczności. Ponadto „Rodzina Niepodległa” ma charakter patriotyczny i religijny. Piękne wnętrze kościoła wyznaczy klimat powagi i skupienia. A spektakl ma wzruszać, nie bawić. Ma sławić hart polskich rodzin, siłę Wiary i znajdą się w nim ważne akcenty maryjne.

W warstwie treściowej podejmie temat wielkich Rocznic, obchodzonych w tym roku: Stulecia Bitwy Warszawskiej i urodzin Karola Wojtyły; czterdziestej Rocznicy powstania „Solidarności” i dziesiątej Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Będzie to historia „w pigułce” wyrażona językiem teatru, poezji, dokumentu, piosenki… Wielowątkowa treść opowie o poświęceniu i odwadze, lojalności i wierze, wreszcie – o nadziei na ostateczne zwycięstwo…

W spektaklu wykorzystano wiersze, prozę, teksty piosenek i muzykę następujących autorów: Cyprian Kamil Norwid, Jan Paweł II, Leo Belmont, Zbigniew Herbert, Marek Grechuta, Wincenty Łaszewski, Jan Gać, a także fragmenty dokumentów: Rady Obrony Państwa z 20 lipca 1920 roku, Pierwszego Krajowego Zjazdu NSZZ „Solidarność”, urywki z przemówień politycznych dygnitarzy PRL-u, fragment Księgi Izajasza (Iz. 51: 9, 15, 21). Ponadto: pieśni i piosenki następujących autorów: Zygmunt Pomarański, Ernest Bryll, Katarzyna Gaertner oraz autorskie utwory: Tomasza Bieszczada, Urszuli Paczyńskiej i Jarosława Paczyńskiego.

Udział biorą: zespół Twierdza „Pamięć”, uczestnicy Kół Teatralnych i nauczyciele  Katolickiej Szkoły SPSK im. Dzieci z Fatimy i chór Niepublicznej Szkoły Muzycznej pierwszego stopnia SPSK.

                                                                                                                      Tomasz Bieszczad